Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wesele w Atomicach to prześmiewczy utwór poświęcony ludziom ślepo zapatrzonym w postęp technologiczny. Najważniejszym momentem opowiadania są słowa wyśpiewane na zabawie przez Piega: Najpierw trzeba zacząć / od spraw moralności: / do szczęścia społeczeństw / przez ducha czystości. Autor sygnalizuje, że niezbędny do prawdziwego postępu cywilizacyjnego jest rozwój duchowy i moralny. W opowiadanku przedstawił wizję przyszłości, w której ludzkość całkowicie poddała się nowym technologiom, zapominając o sprawach metafizycznych. W dość karykaturalny sposób ukazał, że ludzie, którzy mentalnie wciąż tkwili w osiemnastym wieku, lecz posiadali dostęp do najnowszych wynalazków, nie potrafili zrobić z nich prawdziwego użytku i wykorzystywała je do prostackich bójek.

Zbigniew Jarosiński, autor Małej Historii Literatury Polskiej, pisze o groteskach Mrożka:
Pomysłowości, jaką odznaczały się ich fabuły, towarzyszył dar stylizacji, przywołującej rozmaite gatunkowe i historyczne tradycje, a wybornie sfunkcjonalizowanej. Na tym połączeniu oparty był główny, do czytelników ówczesnych doskonale przemawiający, koncept Mrożka, mianowicie jego wizja współczesnej Polski, stanowiącej amalgamatyczne przemieszanie dwóch żywiołów: dziedzictwa wsi przaśnej, słowiańsko gnuśnej lub prostodusznie krzepkiej oraz sztucznie na tym zaszczepionych idei – po trosze idei „społecznego postępu” znanej z lat stalinizmu, po trosze idei „nowoczesności” bliskiej popaździernikowej młodzieży. W bójce na weselu w Atomicach parobkowie obrzucali się atomowymi rakietami, w innych utworach Mrożek bywał jeszcze finezyjniej złośliwy. Okłamanie obrazu rzeczywistości, jakiego szukano w prozie pokolenia `56, u niego dokonywało się w tonacji przewrotnej drwiny.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Wesele w Atomicach - streszczenie
2  Sławomir Mrożek - życiorys
3  Świat widziany oczami MrożkaKomentarze: Wesele w Atomicach - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-22 21:50:33

Sądzę że to dobra książka polecam . Tylko teraz najgorsze bo muszę napisać charakterystykę postaci młodej , młodego itp ... Nie potrafię tego znaleźć to nie jest takie proste ... ;/
Streszczenia książek
Tagi: