Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Wesele w Atomicach - problematyka

Wesele w Atomicach to prześmiewczy utwór poświęcony ludziom ślepo zapatrzonym w postęp technologiczny. Najważniejszym momentem opowiadania są słowa wyśpiewane na zabawie przez Piega: Najpierw trzeba zacząć / od spraw moralności: / do szczęścia społeczeństw / przez ducha czystości. Autor sygnalizuje, że niezbędny do prawdziwego postępu cywilizacyjnego jest rozwój duchowy i moralny. W opowiadanku przedstawił wizję przyszłości, w której ludzkość całkowicie poddała się nowym technologiom, zapominając o sprawach metafizycznych. W dość karykaturalny sposób ukazał, że ludzie, którzy mentalnie wciąż tkwili w osiemnastym wieku, lecz posiadali dostęp do najnowszych wynalazków, nie potrafili zrobić z nich prawdziwego użytku i wykorzystywała je do prostackich bójek.

Zbigniew Jarosiński, autor Małej Historii Literatury Polskiej, pisze o groteskach Mrożka:

Pomysłowości, jaką odznaczały się ich fabuły, towarzyszył dar stylizacji, przywołującej rozmaite gatunkowe i historyczne tradycje, a wybornie sfunkcjonalizowanej. Na tym połączeniu oparty był główny, do czytelników ówczesnych doskonale przemawiający, koncept Mrożka, mianowicie jego wizja współczesnej Polski, stanowiącej amalgamatyczne przemieszanie dwóch żywiołów: dziedzictwa wsi przaśnej, słowiańsko gnuśnej lub prostodusznie krzepkiej oraz sztucznie na tym zaszczepionych idei – po trosze idei „społecznego postępu” znanej z lat stalinizmu, po trosze idei „nowoczesności” bliskiej popaździernikowej młodzieży. W bójce na weselu w Atomicach parobkowie obrzucali się atomowymi rakietami, w innych utworach Mrożek bywał jeszcze finezyjniej złośliwy. Okłamanie obrazu rzeczywistości, jakiego szukano w prozie pokolenia `56, u niego dokonywało się w tonacji przewrotnej drwiny.


autor:

Karolina Marlęga -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Wesele w Atomicach - problematyka  • Wesele w Atomicach - problematyka - Marta (marta2184 {at} onet.pl)
    Sądzę że to dobra książka polecam . Tylko teraz najgorsze bo muszę napisać charakterystykę postaci młodej , młodego itp ... Nie potrafię tego znaleźć to nie jest takie proste ... ;/
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Wesele w Atomicach - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies